×

Please choose your language

لطفا زبان خود را مشخص کنید

×
We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Ok, thanks Learn more

gegli

آزاد 66

10روش برای اینکه دیگر وقتتان را تلف نکنید

. 1-برای برنامه های خود بازه زمانی کوتاه در نظر بگیرید

اگر از جمله دوستداران داشتن برنامه ریزی در کار و زندگی خود هستید، توجه داشته باشید که بازه های زمانی واقعی و کوتاه مدتی برای هر کاری در نظر بگیرید.

در صورتی که بازه زمانی که برای کاری تعیین می کنید، بیش از زمان واقعی مورد نیاز برای آن کار باشد، خود شما شرایطی را فراهم کرده اید که وقت گذارانی کنید.

ضمن اینکه هرچه زمانی که در برنامه ریزی های خود به کاری اختصاص می دهید واقعی تر باشد، احتمال اینکه کار را به دقیقه نود بکشانید کمتر می شود.


2. ضرب الاجل تعیین کنید

به جای اینکه مثلا روزی 3ساعت را به انجام پروژه خود اختصاص دهید، زمان پایان آن را مشخص کنید و با خود عهد ببندید که در همان زمان کارتان را به اتمام می رسانید.

مطمئن باشید که رئیستان به شما نمی گوید روزی چند ساعت روی پروژه ای خاص کار کنید، بلکه از شما می خواهد که تا روزی خاص پروژه را به او تحویل دهید.

اگر ضرب الاجلی را که تعیین کرده اید، در تقویم خود ثبت کنید،به وقت خود بیش از پیش احترام گذاشته اید و از هدررفت آن جلوگیری کرده اید.


3. کارهای چالش برانگیز برای خود دست و پا کنید

اگر کاری که می خواهید انجام دهید،بیش ازحد ساده و پیش پا افتاده باشد، انگیزه کار کردن را هم از دست می دهید و این یعنی کار امروز را به فردا انداختن.وقتی کار امروز را به فردا واگذاشتید، وقت امروز را هم از دست داده اید وفرصت سوزی از این بدتر نخواهد شد.

در مقابل، اگر به دنبال کار چالشی باشید، دیگر وقت سرخاراندن هم نخواهید داشت و به این ترتیب وقت و زمانتان به بطالت نمی گذرد.

به یاد داشته باشید که میزان چالش و درگیری که با کارتان پیدا می کنید، نباید آنقدر زیاد باشد که غیرمنطقی شود و نتوانید از پس آن بربیابید، چراکه نتیجه این چالش غیرمنطقی هم ازبین رفتن انگیزه و در نتیجه فرصت سوزی است.


4. محیط اطرافتان را تغییر دهید

اگر از محیط کار برای شما کسل کننده و خواب آور است، سعی کنید تا تغییراتی در آن ایجاد کنید. تا آنجا که مربوط به حریم خصوصی شماست، تلاش کنید تا با نوآوری هایی تغییراتی درآن ایجاد کنیدو

به این ترتیب به جای ورود به مکانی دلسردکننده و خواب آور، به جایی قدم می گذارید که سرشار از انگیزه برای کار کردن است و تمام تلاش خود را برای مبارزه با وقت گذرانی به کار می گیرد.


5. همنشین خوب داشته باشید

سعی کنید همنشین کسانی باشید که با وقت گذرانی و فرصت سوزی بیگانه باشند. به عبارتی دیگر همراه و همصحبت کسانی باشید که از وقت خود به بهترین نحو استفاده می کنند.

از مصاحبت با کسانی که تجسم رویای آینده شما هستند نیز، غافل نشوید.

به این ترتیب با یک تیر دو نشان می زنید؛ هم از وقت خود استفاده می کنید و هم چیزهای زیادی از این افراد یاد می گیرید.


6. از اهداف خود سخن بگویید

درباره اهداف و برنامه های خود با دوستانتان صحبت کنید و از آنها بخواهید تا مثل یک یادآور یا "ریمایندر" در فواصل زمانی منظمی شما را به یاد اهدافتان بیاندازند.

با این کار هم راه رسیدن به اهداف برایتان هموار می شود و هم فرصت های کمتری را از دست می دهید.7. به عوامل حواس پرتی نه بگویید

از ابزار و وسائلی که مربوط به کارتان نیست و صرفا جهت سرگرمی استفاده می کنید، تا حدی بهره گیرید که به کارتان ضربه نزند.

به عنوان مثال اینترنت و فیس بوک معمولا زمان زیادی را از شما می گیرد. با تعیین زمان مشخص، در عین استفاده از این ابزار و رفع خستگی، وقت کمتری را هم هدر می دهید.


8. ثابت قدم باشید

هنگامی که احساس کردید، انگیزه تان کمرنگ شده و دیگر حوصله ادامه کار را ندارید، با یادآوری اهداف و برنامه ها به خود روحیه دهید و قدم هایتان را محکم تر کنید.

با این کار بی انگیزگی به شما غلبه نمی کند تا وقت خود را بیهوده تلف کنید.


9. خودتان را تشویق کنید

در مورد کارهایی که نیاز به زمان، انگیزه و اراده بیشتری دارند، اگر خیلی وقت صرفشان کنید، ممکن است، کم کم خشم بر شما غلبه کند و برای رهایی از آن به کارهای بیهوده پناه ببرید.

برای اینکه دچار چنین مشکلاتی نشوید، برای خود جایزه و تشویق در نظر بگیرید. این جایزه می تواند از دعوت کردن خودتان به یک رستوران خوب تا سفری چند روزه به یک جای خوش آب و هوا باشد.


10. توقع بیجا نداشته باشید

برخی افراد همیشه دوست دارند، هدفی را برگزینند که خارج از توان و ظرفیتشان است. این انتخاب ها که معمولا ناشی از هیجان های زودگذر یا احساساتی شدن بیجاست، نه تنها تحسین برانگیز نیست، بلکه مضر نیز هست.

با انتخاب اهدافی که با قابلیت هایتان همخوانی ندارند، در واقع تلاشی بیهوده را کلید می زنید که نتیجه ای جز تلف کردن وقت و زمان ارزشمندتان نخواهد داشت.
پنجشنبه 4 شهریور 1390 - 8:11:31 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


سکوت ......


راه استفاده از گوجه فرنگی برای زیبایی13


8 تکه لباسی که هر خانم باید داشته باشد+ مطلب کاربردی


مفيدترين روغن‌هاي گياهي براي انواع مختلف مو


فوت و فن‌های جذاب بودن را یاد بگیرید


میوه ای تابستانی که شما را خوش اخلاق می کند!


طنز: روش شکار شوهر در ایران


راار هایی برای دوست داشتن مردان بدقلق


اندیشه هاااااااااا


متن زیبا ارسالی یکی از دوستان خوب


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

273359 بازدید

174 بازدید امروز

65 بازدید دیروز

627 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements

Copyright ©2003-2020 Gegli Social Network (Gohardasht) - All Rights Reserved

Developed by Dr. Mohammad Hajarian

Powered by MainSystem